STATCOM, SVC

STATCOM - výkonová elektronická zařízení - IGBT platforma zahrnující kombinaci aktivního filtru ( proudový zdroj ) v kombinaci pasivních filtrů ( LC obvodů ), nebo aktivní kompenzace o vyšším výkonu. Nachází svá uplatnění v instalacích od výkonu 1Mvar do 50Mvar, přináší lepší vlastnosti rychlosti reakce na změny elektrických parametrů v síti a do určitého výkonu je ekonomičtější než konvenční provedení pasivního řešení SVC.

SVC - plynule regulovaný pasivní kompenzátor, jeho součástí je několik pasivních filtrů na nalaďen na jednotlivé harmonické frekvence a tyristorově řízení dekompenzační obvod od výkonu 10Mvar do 250Mvar a napěťové hladiny od 6 do 36kV. Zařízení je schopné rychle reagovat na změnu jalového výkonu ve vysokonapěťové síti. V anglickém jazyce je tato zařízení jmenují SVC static variable compensators - plynulé kompenzační zařízení. Instalace najdeme v průmyslových závodech na zpracování oceli ( obloukové pece, válcovací tratě ), ale i v přenosových soustavách na regulaci napětí v uzlu rozvoden. Celosvětově v provozu je několik tisíc těchto zařízení od různých výrobců.

Výrobce Merus Power vzhledem jeho vysoké odbornosti nabízí údržbu popřípadě modernizaci ( retrofit ) stávajících SVC systémů i jiných výrobců, např. ( ABB, SIEMENS, ANSALDO, NOKIAN CAPACITORS, CONVERTEAM, GE ) za cenově výhodnějších cenových podmínek a rychlejší reakci na požadavky zákazníka.

Uplatnění nacházejí v těchto oblastech:

  • těžební průmysl  
  • obloukové pece, indukční pece
  • válcovací tratě
  • kompresorové stanice plynu
  • železnice, podzemní dráhy
  • podpora napěťové regulace pomocí jalové energie pro přenosové soustavy / distribuční sítě

Dokumenty ke stažení

čeština cz English en